Individual High Point: PVS 14&U JOs

By Reach for the Wall Staff Writers.  

COLLEGE PARK – At long last, here are the individual high point lists from the 2016 PVS 14&U Junior Olympic Championships (JOs).    Note that three swimmers – Abby Carr (RMSC), pictured above, Madelyn Donohoe (The Fish) and Brett Feyerick (NCAP) – got perfect scores (120 points), which means they won all of their individual events!

In addition, Brett Feyerick set PVS records in the Boys 12&U 200 Back, 11-12 100 Free, 50 and 100 Back, and 100 Fly, and lowered his own National Age Group record in the Boys 11-12 50 Back.  Courtney Watts, Mealy Cronin, Emma Redman, Olivia Tennant (The Fish) also set a PVS record in the Girls 10&U 200 Freestyle Relay (1:50.18).  Congratulations to these swimmers!

 

PVS_JO

10 & Under Girls ‑ Individual Scores

Place    Name              Age     Team                  Points

1             Watts, Courtney      10       The Fish                    114

2             Wang, Josephina    10       RMSC                         99

3             Tennant, Olivia       10       The Fish                     95

4             Lamb, Amy               10       RMSC                          89

5             Redman, Emma        9        The Fish                    86

5             Brown, Hailey           10       Herndon Aquatic        86

7             Cai, Jenna                     10       Dragon Swim Team   80

8             Charters, Hannah     10       Machine Aquatics       79

9             Harrison, Elena        10       RMSC                         74

10           Li, Anna                       10       RMSC                         69

 

10 & Under Boys ‑ Individual Scores

Place    Name                 Age    Team                  Points

1              Sun, Ashton               10       RMSC                              103

2             Mullen, Michael        10       NCAP                              100

3             Kim, Bryan                  10       RMSC                              97

4             Vanderloo, JP            10       SNOW Swimming     96

5             Bautz, Fletcher          10       RMSC                              90

6             Arioti, Adriano           9        RMSC                              87

7             Elkassem, Samir        10       RMSC                             82

8             Conway, Blake           10       NCAP                              75

8             Elkassem, Nasim      10       RMSC                              75

10           Matsuki, Yuto             10       The Fish                         66

 

11‑12 Girls ‑ Individual Scores

Place    Name              Age    Team                      Points

1              Carr, Abby               12         RMSC                                   120

2             Thomas, Tia            12        RMSC                                    106

3             Luong, Jennifer    12        NCAP                                    101

4             Hallmark, Kate      11         NCAP                                     96

5             Baroldi, Giulia        12        NCAP                                      89

6             Berger, Jill               12         Sea Devil Swimming       86

7             Sanchez, Sophia    12         RMSC                                     82

8            Duncan, Sophie     12         Sea Devil Swimming       80

9            Galbraith, Darby    12         Machine Aquatics             79

10          Daniel, Abby           12          Potomac Marlins              78

 

11‑12 Boys ‑ Individual Scores

Place    Name                 Age    Team                  Points

1             Feyerick, Brett             12       NCAP                            120

2            Redman, Liam              12      The Fish                         96

2            Blusiewicz, Andrew    12      NCAP                              96

4            Fitch, David                   12       NCAP                              93

5             Santos, Sean                 12       RMSC                             90

6            Jolley, Cade                    12      Occoquan Swimming   89

7             Smith, Eamon              12       RMSC                                86

8            Greenberg, Cole           11       NCAP                                84

9            Tran, Andrew                12      NCAP                                79

10          Gentry, Landon            11      NCAP                                78

 

13‑14 Girls ‑ Individual Scores

Place   Name                    Age    Team                 Points

1             Donohoe, Madelyn    14     The Fish                        120

2            Quinn, Erin                   14      NCAP                             100.5

3            Gerving, Shelby            14      SNOW Swimming   89

4            Purnell, Catherine      14     NCAP                             70

5            Shackelford, Sarah     14     NCAP                             69.5

6            Kopac, Allison              14     NCAP                              68

6            Keating, Anna              13     Machine Aquatics      68

6            Chen, Erika                    13     NCAP                              68

9           Witlin, McKenna          14     Machine Aquatics     62

9            Stanfield, Gabielle       14     NCAP                              62

 

 

13‑14 Boys ‑ Individual Scores

Place   Name                     Age  Team                       Points

1            Makin, Peter                      14   NCAP                                     97

2            Diaz, Thomas                    14   Occoquan Swimming    96

3            Charles, Benjamin          14   Machine Aquatics            88

4            Moore, Jack                      14   SNOW Swimming            80

5            Handy, Evan                     14   RMSC                                     78

6            Catron, Ryan                    14    NCAP                                     73

7            Goldblatt, Leo                  13    NCAP                                     70

8            Tarczynski, Aleksander  14    Machine Aquatics        67

9            Rosner, Jacob                  14    RMSC                                    60

10          Wong, Daniel                   14   NCAP                                     59

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: