NCSA Junior Nationals: Day 3 Results

By Reach for the Wall staff.

Day 3 of the 2017 National Club Swimming Association (NCSA) Junior National Championships (March 14-18) wrapped up yesterday with great performances by PVS swimmers.  Among the more notable swims, 14-year old Phoebe Bacon (NCAP) finished 1st in the Women’s 50 butterfly in 24.20, Jacqueline Clabeaux (York) finished 2nd in the Women’s 50 breaststroke (missing 1st place by 0.01 seconds!), and NCAP’s Men’s 400 free relay team of AJ Ross, Jonathan Pollock, Brandon Hamblin and Sam Pomajevich went 3:00.13 to claim 1st place in the event.

In team standings thus far, the men’s team from NCAP is 1st with 889.5 points, Machine is 2nd with 367.5 points, RMSC is 9th with 165.5 points and Snow Swimming is 31st with 50 points.  NCAP’s women also hold 1st place with 691.5 points, RMSC is 18th with 93 points, Machine is 21st with 86, and Arlington Aquatic Club is 36th with 44 points.

Key Meet Info
Top Finishes by PVS Swimmers

Women 200 Free

  • 4th place – Sinead Eksteen (NCAP) 1:46.83
  • 18th place – Lea Gwennap (NCAP) 1:48.39
  • 22nd place – Isabella Rongione (NCAP) 1:49.50
  • 23rd place –  Madeline Laporte (NCAP) 1:49.56
  • 26th place – Claire Nguyen (NCAP) 1:49.18
  • 30th place – Madison Waechter (RMSC) 1:50.23

Men 200 Free

  • 6th place – Samuel Pomajevich (NCAP) 1:37.38
  • 14th place – Jonathan Pollock (NCAP) 1:39.64
  • 20th place – Allen Ross (NCAP) 1:39.53
  • 26th place – Sam Tarter (NCAP)  1:39.05
  • 28th place – Matthew Hirschberger (NCAP) 1:39.90
  • 30th place – Matthew Popovich (Snow) 1:40.69
  • 31st place – Daniel Gyenis (Machine) 1:40.89

Women 50 Breast

  • 2nd place – Jacqueline Clabeaux (York) 27.90
  • 9th place – Anna Keating (Machine) 28.87
  • 16th place – Anna Shumate (Arlington Aquatic Club) 29.38
  • 21th place – Julia Moser (NCAP) 29.36
  • 36th place – Georgia Johnson (NCAP) 29.86
  • 37th place – Margaret Wolfson (All Star Aquatics) 29.93
  • 39th place – Jaycee Yegher (RMSC) 30.03

Men 50 Breast

  • 4th place – Eli Fouts (RMSC) 25.21
  • 5th place – Thomas Hallock (Machine) 25.33
  • 7th place – Timothy Wu (NCAP) 25.76
  • 11th place – Spencer Rowe (NCAP) 25.71
  • 16th place – Jonathan Pollock (NCAP) 27.09
  • 22nd place – Aaron Stanton (Machine) 26.37

Women 400 IM

  • 17th place – Abigail Harter (NCAP) 4:14.88
  • 29th place – Madeline Heilbrun (NCAP) 4:20.14
  • 33rd place – Isabella Rongione (NCAP) 4:20.22

Men 400 IM

  • 4th place – Casey Storch (Machine) 3:51.19
  • 5th place – Will Cumberland (NCAP) 3:51.84
  • 6th place – Darren Durocher (NCAP) 3:52.18
  • 10th place – Sean Conway (NCAP) 3:53.33
  • 18th place – Samuel Tarter (NCAP) 3:55.84
NCSA Jr Nats P. Bacon
14 yr. old P. Bacon (NCAP) wins 50 fly.

Women 50 Fly

  • 1st place – Phoebe Bacon (NCAP) 24.20
  • 5th place – Emily Wang (RMSC) 24.54
  • 10th place – Abigail Harter (NCAP) 24.68
  • 11th place – Jasmine Hellmer (NCAP) 24.73
  • 18th place – Joanne Fu (NCAP) 24.81
  • 21st place – Brooke Matthias (NCAP) 24.98
  • 22nd place – Charlotte Fieeiki (NCAP) 25.03
  • 24th place – Olivia French (All Star Aquatics) 25.26
  • 25th place – Hannah Kannan (RMSC) 24.84

Men 50 Fly

  • 3rd place – Samuel Pomajevich (NCAP) 21.66
  • 7th place – Will Cumberland (NCAP) 21.93
  • 10th place (tie) – Cole Cooper (NCAP) 22.18
  • 10th place (tie) – Christian Ginieczki (Machine) 22.18
  • 12th place – Thomas Hallock (Machine) 22.20
  • 14th place – Brandon Hamblin (NCAP) 22.44
  • 15th place – Ryan Windus (NCAP) 22.45
  • 22nd place – Luay Hilmi (Snow) 22.77

Women 400 Free Relay

  • 5th place – NCAP A: Sinead Eksteen, Jasmine Hellmer, Lea Gwennap, Katelyn Mack 3:22.14
  • 14th place – NCAP B: Madeline Laporte, Abigail Harter, Allison Kopac, Camryn Barry 3:25.26
  • 19th place – Machine A: Sydney Mathis, Rachael Holp, Anna Redican, Emily Meilus 3:27.82
  • 26th place – RMSC A:  Celine Nugent, Emily Wang, Madison Waechter, Hannah Kannan 3:28.83

Men 400 Free Relay

  • 1st place – NCAP A: Allen Ross, Jonathan Pollock, Brandon Hamblin, Samuel Pomajevich 3:00.13
  • 4th place – Machine A:  Thomas Hallock, Christian Ginieczki, Casey Storch, Daniel Gyenis 3:01.78
  • 9th place – NCAP B: Andrew Omenitsch, Samuel Tarter, Ryan Windus, Will Cumberland 3:03.87
  • 12th place – Snow A:  Matthew Popovich, John Moore, Collin Hughes, Luay Hilmi 3:05.04
  • 23rd place – RMSC A:  Tom McGovern, Brandon Cu, Theodore Jagodits, Eli Fouts 3:06.66

2 thoughts on “NCSA Junior Nationals: Day 3 Results

  • Mar 23, 2017 at 1:34 am
    Permalink

    How can Hannah Kannan have place 25th with a 24.84, while Olivia French got 24th with a 24.84 in 50 fly. There must be a mistake. In the girls 50 fly.

    Reply
    • Mar 23, 2017 at 1:57 pm
      Permalink

      In finals at NCSA Jr. Nationals, if a swimmer in a slower heat finishes with a faster time than a swimmer in a faster heat, the swimmer in the slower does not place higher than the swimmer in the faster heat despite having a faster time. Here, it looks like Olivia finished last in Heat 3 and Hannah finished 1st in Heat 4.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: