NCSA Jr. Nationals: Results from Final Day

By Reach for the Wall staff.

PVS swimmers finished strong on the 5th and last day of the 2017 National Club Swimming Association (NCSA) Junior National Championships (March 14-18) in Orlando, Florida.

Tommy Hallock (Machine) went 20.15 to win the men’s 50 free, Matthew Hirschberger (NCAP) won the men’s 1650 freestyle with a time of 15:06.63, and both of NCAP’s men’s and women’s 400 medley relays finished 1st.  In the men’s 200 IM, 3 of the 4 top swimmers were from PVS (2nd place – Darren Durocher (NCAP); 3rd place – Will Cumberland (NCAP); 4th place – Casey Storch (Machine)).

In the team standings, NCAP won the combined team championship with 2731 points, the men’s team championship with 1568.5 points, and the women’s team championship with 1162.5 points.  Machine Aquatics placed 6th in the combined team standings with 778.5 points, 2nd in the men’s team standings with 641.5 points, and 19th in the women’s team standings with 137 points.  RMSC placed 15th in the combined team standings with 371.5 points, 11th in the men’s team standings with 221.5 points, and 18th in the women’s team standings with 150 points.  Snow Swimming placed 17th in the men’s combined standings.

Key Meet Info
Top Finishes by PVS Swimmers

Women 50 Back

  • 3rd place – Phoebe Bacon (NCAP) 24.82
  • 11th place – Jing-e Tan (NCAP) 25.58
  • 13th place – Charlotte Fieeiki (NCAP) 25.72
  • 14th place – Emily Meilus (Machine) 25.73
  • 19th place – Jacqueline Clabeaux (York) 26.03
  • 20th place – Emily Wang (RMSC) 26.05
  • 26th place – Hannah Kannan (RMSC)  25.84
  • 30th place – Kylie Stronko (NCAP) 26.19
  • 31st place – Katie Smith (All Star Aquatics) 26.23

    NCSA Jr Nats Cumberland
    Will Cumberland placed 3rd in 200 IM (just behind Durocher)
  • 40th place – Madeline Laporte (NCAP) 26.46

Men 50 Back

  • 8th place – Christian Ginieczki (Machine) 22.97
  • 18th place – Jayaprakash Kambhampaty (Machine) 22.93
  • 22nd place – Thomas Hallock (Machine) 23.65
  • 28th place – Steven Thalblum (NCAP) 23.46
  • 38th place – Luay Hilmi (Snow) 23.80

Women 200 IM

  • 10th place – Abby Harter (NCAP) 2:00.61
  • 19th place – Sinead Eksteen (NCAP) 2:01.88
  • 21st place – Maddie Heilbrun (NCAP) 2:02.49
  • 29th placer – Catherine Purnell (NCAP) 2:03.82
  • 31st place – Phoebe Bacon (NCAP) 2:04.89

Men 200 IM

  • 2nd place – Darren Durocher (NCAP) 1:47.97

    Casey Storch (Machine) got 4th in 200 IM (behind just behind Durocher & Cumberland).
    Casey Storch (Machine) got 4th in 200 IM (just behind Durocher & Cumberland).
  • 3rd place – Will Cumberland (NCAP) 1:48.23
  • 4th place – Casey Storch (Machine) 1:48.29
  • 13th place – Timothy Wu (NCAP) 1:50.98
  • 15th place – Sean Conway (NCAP) 1:51.56
  • 20th place – Jonathan Pollock (NCAP) 1:50.98
  • 25th place – Kyle Barker (NCAP) 1:51.25
  • 27th place – Samuel Tarter (NCAP) 1:52.19
  • 35th place – Steven Thalblum (NCAP) 1:52.31
  • 36th place – Gregory McCarthy (RMSC) 1:52.56

Women 50 Free

  • 5th place – Katie Mack (NCAP) 22.82
  • 27th place – Jasmine Hellmer (NCAP) 23.50
  • 33rd place – Anna Landon (Arlington Aquatic) 23.31
  • 34th place – Keyla Brown (NCAP) 23.45
  • 40th place – Emily Meilus (Machine) 23.97

Men 50 Free

  • 1st place – Tommy Hallock (Machine) 20.15
  • 7th place – Brandon Hamblin (NCAP) 20.73
  • 9th place – Sam Pomajevich (NCAP) 20.33

    Tommy Hallock (Machine) wins 50 free (left); Brandon Hamblin (NCAP) finished 7th (right).
    Tommy Hallock (Machine) wins 50 free (left); Brandon Hamblin (NCAP) finished 7th (right).
  • 14th place – Allen Ross (NCAP) 20.92
  • 15th place – Ryan Windus (NCAP) 20.95
  • 32nd place – Collin Hughes (Snow) 21.32
  • 33rd place – Kevin Adams-Mardi (NCAP) 20.74
  • 34th place – Christian Ginieczki (Machine) 20.99
  • 39th place – Jonathan Pollock (NCAP) 21.30

Women 400 Medley Relay

  • 1st place – NCAP A (Phoebe Bacon, Abby Harter, Isabella Gati, Katie Mack) 3:38.01
  • 9th place – NCAP B (Kylie Stronko, Georgia Johnson, Brooke Matthias, Lea Gwennap) 3:45.17
  • 17th place – RMSC A (Hannah Kannan, Jaycee Yegher, Emily Wang, Celine Nugent) 3:47.18
  • 33rd place – Machine A (Emily Meilus, Anna Keating, Sarah Boyle, Sydney Mathis) 3:51.78
  • 41st place – Arlington Aquatic (Andrea Ducar, Anna Shumate, Eleanor Ridgeway, Anna Landon) 3:53.62
NCSA Jr Nat Rongione
Isabella Rongione (NCAP) finishes 3rd in 1650 free (standing in blue cap)

Men 400 Medley Relay

  • 1st place – NCAP A (Will Cumberland, Timothy Wu, Samuel Pomajevich, Brandon Hamblin) 3:15.22
  • 3rd place – NCAP B (Darren Durocher, Spencer Rowe, Cole Cooper, Allen Ross) 3:17.34
  • 4th place – Machine A (Jayaprakash Kambhampaty, Casey Storch, Christian Ginieczki, Thomas Hallock) 3:17.64
  • 14th place – Snow A (Jackson Lucas, Michael Burris, Luay Hilmi, Collin Hughes) 3:23.38
  • 15th place – Machine B (Jack Galbraith, Carter Flint, Benjamin Charles, Daniel Gyenis) 3:24.13
  • 16th place – RMSC B (Jack Rose, Eli Fouts, Brandon Cu, Tom McGovern) 3:24.60
  • 28th place – RMSC A (Andrei Schwartz, Kenneth Afolabi-Brown, Alexander Colson, Theodore Jagodits) 3:28.82
  • 42nd place – Arlington Aquatic (Charlie Roth, Brendan Richichi, David Gallion, Kai Green) 3:30.59

Women 1650 Free

Matthew Hirschberger (NCAP) wins the 1650 free
Matthew Hirschberger (NCAP) wins the 1650 free
  • 3rd place – Isabella Rongione (NCAP) 16:14.96
  • 9th place – Victoria McCullough (NCAP) 16:36.8019th place – Grace Giddings (RMSC) 16:58.25
  • 26th place – Erin Quinn (NCAP) 17:04.03
  • 34th place – Rachel Schlemmer (Snow) 17.11.43

Men 1650 Free

  • 1st place – Matthew Hirschberger (NCAP) 15:06.63
  • 14th place – Ryan Vipavetz (RMSC) 15:36.03
  • 19th place – Matthew Braviak (RMSC) 15:42.32
  • 42nd place – Nathan Watts (RMSC) 15.59.57
  • 43rd place – Victor Pliuskaitis (Snow) 16:00.23

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: