Day 2: 2017 NCSA Age Group Champs

By Reach for the Wall staff.

After Day 2 of the 2017 National Club Swimming Association (NCSA) Age Group Swimming Championships in Orlando, Florida (March 21-24), RMSC has extended its lead for both the men’s title (743 points) and the women’s title (587 points).  With regard to other PVS teams, the women’s team for NCAP is in 5th place (254 points), Snow is 10th with 133 points, and Machine is in 12th place (110 points).   On the men’s side, Machine Aquatics is 8th with 126 points, Snow is in 22nd (52 points), Herndon Aquatic Club is 37th with 21 points, and NCAP is 46th with 5 points.

Andrew Eliason (12 yrs – Machine) and Erin Gemmell (12 yrs – NCAP) were double winners yesterday, with Eliason finishing first in 200 free (1:51.56) and 100 back (55.86), and Gemmell winning both 200 free (1:55.06) and 100 back (59.55).  Other first place winners from PVS include Adriano Arioti (10 yr – RMSC) in 100 back, Abby Carr (13 yrs – RMSC) in 200 back, Sophie Elliott (12 yrs – RMSC) in 200 fly, Ryan Gruner (14 yrs – RMSC), Zichao Liang (14 yrs – RMSC) in 100 breaststroke, and Samuel Oliver (14 yrs – Snow) in 500 free.

Thanks to everyone for the great pictures.  Please send us more @ Content@reachforthewall.com.  We’ll post ’em!

Key Meet Info
Top 16 Finishes by PVS Swimmers

10 & Unders

Girls 10 & Under 100 Freestyle

  • 4th place – Hannah Carr (RMSC) 1:00.85
  • 15th place – Zoe Crane (RMSC) 1:03.67

Boys 10 & Under 100 Freestyle

  • 3rd place – Adriano Arioti (RMSC) 57.82
  • 5th place – Tyler Coapstick (RMSC) 59.97
  • 9th place – Calix McCormick (RMSC) 1:00.96
  • 14th place – John Frank (RMSC) 1:02.52

    NCSA AGC 2017 A. Arioti
    Adriano Arioti (RMSC) on the top podium with his win in 100 back

Girls 10 & Under 100 Backstroke

  • 6th place – Hannah Carr (RMSC) 1:10.46
  • 9th place – Kaitlyn Estes (Snow) 1:11.20

Boys 10 & Under 100 Backstroke

  • 1st place – Adriano Arioti (RMSC) 1:03.64

Girls 10 & Under 50 Butterfly

  • 7th place – Hannah Carr (RMSC) 30.64
  • 8th place – Micaela Perezous (Snow) 31.02
  • 15th place – Adrianna Caponiti (RMSC) 32.32

Boys 10 & Under 50 Butterfly

  • 4th place – Adriano Arioti (RMSC) 29.46
  • 13th place – Tyler Coapstick (RMSC) 30.96

 

11 & 12 Year Olds

Girls 11-12 50 Breaststroke

  • 6th place – Sun, Eleanor (NCAP) 32.00
  • 18th place – Sanidad, Miranda (RMSC) 32.59

Boys 11-12 50 Breaststroke

  • 2nd place – Hernandez Fuentes, Jason (RMSC) 30.24
  • 4th place – Yi, Justin (RMSC) 30.41
  • 6th place – Eliason, Andrew (Machine) 30.61
  • 21st place – Rooney, Liam (RMSC) 34.33
  • 22nd place – Wen, Alexander (RMSC) 34.36

Girls 11-12 200 Freestyle

  • 1st place – Gemmell, Erin (NCAP) 1:55.06
  • 10th place – Soubier, Rachel (RMSC) 1:59.58

    NCSA AGC 2017 1
    Erin Gemmell, Eleanor Sun and Clara Attar enjoying their success.
  • 17th place – Eliason, Sarah (Machine) 2:00.93
  • 18th place – Smith, Madison (RMSC) 2:04.31
  • 19th place – Charters, Hannah (Machine) 2:04.96
  • 21st place – Qin, Amy (RMSC) 2:05.98

Boys 11-12 200 Freestyle

  • 1st place – Eliason, Andrew (Machine) 1:51.56
  • 4th place – Hernandez Fuentes, Jason (RMSC) 1:54.55
  • 10th place – Ossi, John (RMSC) 1:58.13
  • 13th place – Yi, Justin (RMSC) 2:01.11
  • 22nd place – Rooney, Liam (RMSC) 2:07.37
  • 24th place – Church, Anderson (Machine) 2:11.21

Girls 11-12 100 Backstroke

  • 1st place – Gemmell, Erin (NCAP) 59.55
  • 5th place – Attar, Clara (NCAP) 1:01.68
  • 7th place – Charters, Hannah (Machine) 1:02.81
  • 9th place – Sun, Eleanor (NCAP) 1:02.46
  • 13th place – Soubier, Rachel (RMSC) 1:03.97
  • 19th place – Qin, Amy (RMSC) 1:04.51
  • 20th place – Eliason, Sarah (Machine) 1:04.65

    NCSA agc 2017 S. Elliott
    Sophie Elliott (1st place) and Clara Attar (3rd place) in 200 Fly.

Boys 11-12 100 Backstroke

  • 1st place – Eliason, Andrew (Machine) 55.86
  • 7th place – Barnett, Toby (RMSC) 1:00.24
  • 11th place – Ossi, John (RMSC) 1:02.08
  • 14th place – Natsvlishvili, Nikolos (RMSC) 1:02.80
  • 20th place – Whitacre, Tyler (Machine) 1:06.86
  • 23rd place – Church, Anderson (Machine) 1:10.38

Girls 11-12 200 Butterfly

  • 1st place – Elliott, Sophie (RMSC) 2:08.99
  • 3rd place – Attar, Clara (NCAP) 2:11.49
  • 19th place – Smith, Madison (RMSC) 2:25.53 6

Boys 11-12 200 Butterfly

  • 5th place – Natsvlishvili, Nikolos (RMSC) 2:14.51
  • 6th place – Doan, Jason (RMSC) 2:14.91
  • 12th place – Taylor, Luke (RMSC) 2:22.16

 

13-14 Year Olds

Girls 13-14 100 Breaststroke

  • 6th place – Bernal, Daphne (Snow) 1:07.05
  • 9th place – Perezous, Janika (Snow) 1:06.59
  • 11th place – Owings, Hannah (RMSC) 1:08.50
  • 24th place – Nonato, Megan (RMSC) 1:09.87

Boys 13-14 100 Breaststroke

  • 1st place – Liang, Zichao (RMSC) 1:01.04
  • 2nd place – Ma, Chris (RMSC) 1:01.21

    NCSA AGC 2017 Zichao Liang
    Zichao Liang (RMSC) wins 100 Breast.
  • 8th place – Kalinin, Denis (RMSC) 1:03.99
  • 22nd place – Fouts, Gabriel (RMSC) 1:07.32
  • 23rd place – Tun, Ethan (NCAP) 1:08.72

Girls 13-14 500 Freestyle

  • 3rd place – Chen, Erika (NCAP) 4:58.04
  • 5th place – Benson, Molly (RMSC) 5:02.64
  • 8th place – Thomas, Tia (RMSC) 5:06.96
  • 20th place – Dugan, Esther (NCAP) 5:18.99

Boys 13-14 500 Freestyle

  • 1st place – Oliver, Samuel (Snow) 4:38.49!
  • 8th place – Rooney, Aiden (RMSC) 5:01.30
  • 13th place – Surprenant, Jonik (RMSC) 5:04.84
  • 15th place – Fahmy, Malec (RMSC) 5:05.95

Girls 13-14 200 Backstroke

  • 1st place – Carr, Abby (RMSC) 2:00.28
  • 2nd place – Perezous, Janika (Snow) 2:01.28
  • 5th place – Higgins, Makenzie (NCAP) 2:04.07
  • 13th place – Jungers, Megan (Machine) 2:08.38
  • 14th place – Bacon, Alex (RMSC) 2:10.10

Boys 13-14 200 Backstroke

  • 5th place – Ma, Chris (RMSC) 1:58.80
  • 6th place – Qin, Anthony (RMSC) 1:59.58
  • 7th place – Oliver, Samuel (Snow) 1:59.89

    NCSA AGC 2017 R. Gruner
    Ryan Gruner with his 1st place medal & meet record in 50 fly.
  • 15th place – Brown, Marcus (Machine) 2:08.50
  • 24th place – Tun, Ethan (NCAP) 2:10.54

Girls 13-14 50 Butterfly

  • 3rd place – Carr, Abby (RMSC) 25.80
  • 5th place – Thomas, Tia (RMSC) 26.16
  • 6th place – Jungers, Megan (Machine) 26.22
  • 7th place – Benson, Molly (RMSC) 26.47
  • 18th place – Chen, Cheyenne (RMSC) 27.11

Boys 13-14 50 Butterfly

  • 1st place – Gruner, Ryan (RMSC) 23.00
  • 2nd place – Ma, Chris (RMSC) 23.52
  • 11th place – Kucik, Charlie (Herndon Aquatic) 24.68
  • 15th place – Zeineddin, Pierre (RMSC) 25.40
  • 24th place – Rooney, Aiden (RMSC) 26.40

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: