Day 1: Eastern Zones

By Reach for the Wall staff.

PVS swimmers began Day 1 of the 2017 Eastern Zone Short Course Championships (March 30 – April 1) on a strong note.

The PVS swimmers who won 1st place on Day 1 include Lleyton Arnold in Boys 10 & under 100 Breaststroke, Joyce Wu in 11-12 50 Breaststroke, Landon Gentry in 11-12 200 Individual Medley, Nick Maranto in the 13-14 400 Individual Medley, and the 10 & Under Girls 200 Free Relay team of Abby Yo, Alyssa Webb, Lexi Sawwa and Livia Venditti.

In team standings thus far, the PVS team currently sits in 3rd place, 5 points behind 2nd place New Jersey Swimming (487 vs 482 points).

For those at Zones, please send pictures to content@reachforthewall.com.

Key Meet Info

Below are PVS athletes who finished in the top 10 on Day 1 at Zones:

10 & Unders
Livia Venditti at Zones 100 free
Livia Venditti (2nd) & Alyssa Webb (10th) in 100 Free

Girls 100 Freestyle

  • 2nd place – Livia Venditti  58.61
  • 10th place – Alyssa Webb  1:01.89

Boys 100 Individual Medley

  • 7th place – Andrew Char  1:09.71
  • 8th place – Connor Tain  1:10.55

Girls 50 Breaststroke

  • 4th place – Emma Lantry  34.81

Boys 100 Breaststroke

  • 1st place – Lleyton Arnold  1:17.16
  • 3rd place – Wesley Lee  1:17.97
  • 8th place – Steven Wang  1:21.02

Girls 50 Butterfly

  • 2nd place – Abby Yo  29.56

Boys 50 Backstroke

  • 6th place – Nicolas Christofferson  31.79
  • 9th place – Lleyton Arnold  32.61

Girls 200 Individual Medley

  • 2nd place – Abby Yo  2:27.96

Boys 200 Freestyle

PVS girls claim 1st in 200 free relay
PVS girls claim 1st in 200 free relay
  • 9th place – Andrew Char  2:13.05

Girls 500 Freestyle

  • 2nd place – Livia Venditti  5:52.18

Boys 400 Free Relay

  • 4th place – Lleyton Arnold, Wesley Lee, Connor Tain, Andre Brooks  4:11.74

Girls 200 Free Relay

  • 1st place – Abby Yo, Alyssa Webb, Lexi Sawwa, Livia Venditti  1:51.04
11 -12 Year Olds

11-12 200 Backstroke

  • Women
    • 2nd place – Jordan Durocher  2:08.05
    • 8th place – Clara Attar  2:15.22
    • 10th place – Megan Zeng  2:18.51
  • Men
    • 3rd place – Ray Gao  2:10.17
    • 8th place – Emil Lasida  2:13.99

11-12 50 Breaststroke

  • Women
    • 1st place – Joyce Wu  30.46
    • 3rd place – Kathleen Modder  31.36
    • 10th place – Rin Iimi  32.84
  • Men
    • 2nd place – Mac Marsh  29.05
    • 6th place – Orion Foo  31.17

11-12 100 Freestyle

  • Women
    • 3rd place – Mikayla Moore  54.26
    • 5th place – Nisa Ellis  55.01
    • 6th place – Lauren West  55.26
  • Men
    • 2nd place – Landon Gentry  51.05
    • 7th place – Matthew Pianoto  52.81

11-12 50 Butterfly

  • Women
    • 6th place – Kathleen Modder  27.57
    • 7th place – Mikayla Moore  27.58
    • 8th place – Nisa Ellis  27.64
  • Men
    • 4th place – Emil Lasida  26.39
    • 8th place – Konnor Chen  27.06

11-12 200 Individual Medley

  • Women
    • 7th place – Clara Attar  2:15.47
    • 9th place – Rin Iimi  2:19.73
  • Men
    • 1st place – Landon Gentry  2:03.62
    • 3rd place – Matthew Pianoto  2:09.71
    • 6th place – Mac Marsh  2:12.47
13-14 Year Olds

13-14 1000 Freestyle

  • Women
    • 10th place – Tatum Wall  11:03.88

13-14 100 Breaststroke

  • Women
    • 8th place – Emily Jordan  1:11.66
  • Men
    • 4th place – Sean Santos  1:03.71

13-14 200 Freestyle

  • Women
    • 6th place – Mckenzie Ross  2:00.07
  • Men
    • 8th place – Nick Maranto  1:52.03

13-14 100 Butterfly

  • Women
    • 2nd place – Tatum Wall  58.92
    • 10th place – Morgan Myers  1:02.50

13-14 400 Individual Medley

  • Women
    • 9th place – Emily Jordan  4:52.05
  • Men
    • 1st place – Nick Maranto  4:21.32
    • 3rd place – Sean Santos  4:26.23
15-18 Year Olds

15-18 100 Breaststroke

  • Women
    • 9th place – Taylor Harper  1:11.95
    • 10th place – Steffi Dye  1:13.61
  • Men
    • 5th place – Jacob Conway  1:03.36
    • 10th place – Arthur Velishka  1:06.92

15-18 200 Freestyle

  • Women
    • 5th place – Madison Gupton  1:59.23
    • 8th place – Olivia Santee  2:00.21
  • Men
    • 5th place – Shane Hunter  1:48.96
    • 7th place – Brandon Hoagland  1:51.19

15-18 100 Butterfly

  • Women
    • 7th place – Isabelle Sowers  1:00.06
  • Men
    • 2nd place – Brandon Hoagland  54.78
    • 5th place – Shane Hunter  56.34

15-18 400 Individual Medley

  • Women
    • 2nd place – Olivia Santee  4:42.36
    • 5th place – Isabelle Sowers  4:46.95
  • Men
    • 4th place – Andrew Loayza  4:26.44
    • 6th place – Jacob Conway  4:30.64

15-18 1000 Freestyle

  • Women
    • 6th place – Taylor Harper  11:13.00
    • 9th place – Hannah Lane  11:29.53
  • Men
    • 9th place – Zach Rowe  10:34.06

2 thoughts on “Day 1: Eastern Zones

  • Mar 31, 2017 at 12:51 am
    Permalink

    Please I could attend the meet any 15 -18 pictures
    Thanks!!!!!

    Reply
  • Mar 31, 2017 at 12:52 am
    Permalink

    Please can any parents who attend the meet , posted any pictures of 15-18 events.
    Thanks

    Reply

Leave a Reply to Yovana Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: