2017 NASA/ISCA Elite Showcase Classic

By Reach for the Wall staff.

As noted earlier, PVS age group swimmers (i.e., ages 10 & under, 11-12, 13-14) historically have focused on qualifying for the Eastern Zone Short Course Championships (Zones) following the local PVS age group championship meet (e.g., Junior Olympics or JOs).

Doyle Aquatic Center in Clearwater, Florida
Doyle Aquatic Center in Clearwater, Florida

Increasingly, however, PVS clubs are sending their age group swimmers to “national” age group meets (instead of, or in addition to, Zones) in order to enable more kids on the team to participate in a post-JOs meet, to allow kids to swim in more events than they can at Zones, and/or to expose them to “national” competition from around the U.S. (vs. competition only from within the Eastern Zone).  For PVS clubs, these “national” age group meets include the NCSA Age Group Swimming Championships in Orlando, Florida (March 21-24) and the NASA/ISCA Elite Showcase Classic in Clearwater, Florida (April 5-8).

We covered the NCSA Age Group Champs in Orlando two weeks ago (see e.g., here), and this week we focus on the NASA/ISCA Elite Showcase Classic in Clearwater.  Note that this is the final meet that we will cover before Championship Month for the winter “short course” season draws to a close (and we go on vacation).

The 2017 Elite Showcase Classic (April 5-8), organized by the National Age Group Swimming Association (NASA) and International Swim Coaches Association (ISCA), takes place at the Doyle Aquatic Center in Clearwater.  The PVS teams among the 118 teams participating in this meet include Mason Makos Swim Team (MAKO), Nation’s Capital Swim Club (NCAP), Occoquan Swimming (OCCS), Snow Swimming (SNOW) and The Fish (FISH).

On Day 1, Emma Redman (10 yrs – FISH) won the 500 Free, 50 Back and 100 Breast, Brett Feyerick (14 yrs – NCAP) won 50 Free and 200 Back, Michael Mullen (11 yrs – NCAP) won 50 and 1000 Free, Aiken Do (13 yrs – FISH) won 50 Free, Charles Greenwood (10 yrs – NCAP) won 100 Breast, Kate Hallmark (12 yrs – NCAP) won 1000 Free, Blake Madsen (9 yrs – MAKO) won 100 Breast, Liam Redman (13 yrs – FISH) won Men’s 200 Back, and Chase Travis (14 yrs – NCAP) won Women’s 200 Back,

For those not attending this meet, FloSwimming is providing a Live Feed of the entire meet. This feed does come at a cost ($20 for the month or $150 for an annual subscription), but it is much cheaper than the price of airfare!  Check it out and let us know your thoughts on the live feed experience as this is a service that might be worth bringing to the Washington D.C. area.

Key Meet Info
J Johnson, C. Greenberg, B. Feyerick, C. Travis
J. Johnson, C. Greenberg, B. Feyerick, C. Travis

Below is key information about the NASA meet in Orlando:

PVS Swimmers

Below is a list of PVS swimmers who finished in the top 10 of their events:

10 & unders

500 Free

  • Girls
    • 9 year olds
      (L to Rt) JP Vanderloo (5th) and Michael Mullen (1st) in 1000 Free.
      (L to Rt) JP Vanderloo (4th) and Michael Mullen (1st) in 1000 Free.
      • 3rd place – Lucy Daniel (OCCS)  6:27.21
      • 4th place – Rosaleagh Stahl (OCCS)  6:37.78
    • 10 year olds
      • 1st place – Emma Redman (FISH)  5:29.54
  • Boys
    • 10 year olds
      • 4th place – Charles Greenwood  5:51.94

50 Back

  • Girls
    • 9 year olds
      • 5th place – Lucy Daniel (OCCS)  35.10
    • 10 year olds
      • 1st place – Emma Redman (FISH)  29.53
      • 8th place – Charlotte Scogna (FISH)  32.04
  • Boys
    • 9 year olds
      • 4th place – Blake Madsen (MAKO)  32.72
    • 10 year olds
      • 5th place – Alexander Rudin (NCAP)  31.75
      • 7th place – Charles Greenwood (NCAP)  32.10

        K. Hallmark wins 12 year old's 1000 Free
        K. Hallmark wins 1000 Free

100 Breast

  • Girls
    • 10 year olds
      • 1st place – Emma Redman (FISH)  1:12.26
      • 5th place – Charlotte Scogna (FISH)  1:18.51
      • 6th place – Mary O’Shaughnessy (FISH)  1:18.86
  • Boys
    • 9 year olds
      • 1st place – Blake Madsen (MAKO)  1:20.94
    • 10 year olds
      • 1st place – Charles Greenwood (NCAP)  1:12.46
      • 2nd place – Alexander Rudin (NCAP)  1:17.45

11-12 Year Olds

1000 Free

  • Girls
    • 11 year olds
      • 3rd place – Courtney Watts (FISH)  11:03.65

        Sardines watching a swim meet...
        Sardines watching a swim meet…
      • 4th place – Hailey-Autumn Brown (FISH)  11:11.47
      • 5th place – Lauren Clark (NCAP)  11:17.37
      • 8th place – Alyssa Martel (OCSS)  11:22.06
    • 12 year olds
      • 1st place – Kate Hallmark (NCAP)  10.28.41
      • 9th place – Bridget O’Shaughnessy (FISH)  11:02.48
  • Boys
    • 11 year olds
      • 1st place – Michael Mullen (NCAP)  10:44.81
      • 4th place – Jameson Vanderloo (SNOW)  11:19.80
      • 8th place – Boden Pearson (OCCS)  11:54.55
    • 12 year olds
      • 3rd place – Nicholas Arndt (NCAP)  10:36.96
      • 6th place – Andrew Bolz (OCCS)  10:44.42

200 Back

  • Girls
    • 11 year olds
      • 3rd place – Courtney Watts (FISH)
      • 10th place – Annaleagh Stahl (OCCS)  2:19.95

        NASA 2017 - 200 Back
        Victoria Valko places 2nd in 200 Back, K. Hallmark (4th), D. Palensar (7th)
    • 12 year olds
      • 2nd place – Victoria Valko (FISH)  2:08.50
      • 4th place – Kate Hallmark (NCAP)  2:09.36
      • 7th place – Delaney Palenscar (OCCS)  2:11.82
  • Boys
    • 11 year olds
      • 8th place – Jameson Vanderloo (SNOW)  2:18.85
    • 12 year olds
      • 4th place – J.T. Ewing (FISH)  2:03.73
      • 9th place – Nicholas Arndt (NCAP)  2:10.93

50 Breast

  • Girls
    • 11 year olds
      • 6th place – Emerson Wilson (MAKO)  32.79
      • 7th place – Eli Leonard (FISH)  33.43
      • 9th place – Patricia Leonard (FISH)  33.61
    • 12 year olds
      • 3rd place – Carly Sebring (NCAP)  30.60
      • 9th place – Emily Haugen (OCCS)  32.32
  • Boys
    Liam Redman, Cole Greenberg, Mason Jolley
    Liam Redman, Cole Greenberg, Mason Jolley
    • 11 year olds
      • 4th place – Jameson Vanderloo  33.68
    • 12 year olds
      • 7th place – Jason Mack  30.44

50 Free

  • Girls
    • 11 year olds
      • 6th place – Courtney Watts (FISH)  25.85
    • 12 year olds
      • 2nd place – Carly Sebring (NCAP)  23.81
      • 5th place – Victoria Valko (FISH)  24.49
      • 6th place – Kate Hallmark (NCAP)  24.62
      • 9th place – Katherine Helms (MAKO)  25.01
  • Boys
    • 11 year olds
      • 1st place – Michael Mullen (NCAP)  22.85
    • 12 year olds
      • 6th place – Gabriel Rupar (FISH)  24.19

13-14 Year Olds

200 Back

  • Girls
    Pie ... lunch of champions
    Pie … lunch of champions
    • 14 year olds
      • 1st place – Chase Travis (NCAP)  1:59.81
      • 2nd place – Jillian Johnson (NCAP)  2:00.47
  • Boys
    • 13 year olds
      • 1st place – Liam Redman (FISH)  1:54.62
      • 3rd place – Mason Jolley (OCCS)  1:55.92
      • 8th place – Cole Greenberg (NCAP)  1:58.57
    • 14 year olds
      • 1st place – Brett Feyerick (NCAP)  1:48.74
      • 6th place – Anthony Grimm (MAKO)  1:55.29
      • 10th place – Sam O’Brien (FISH)  1:59.34

50 Breast

  • Girls
    • 13 year olds
      • 4th place – Abigail Daniel (OCCS)  30.50
  • Boys
    • 13 year olds
      David Fitch - 3rd in 50 Free, 2nd in 50 Breast
      David Fitch – 3rd in 50 Free, 5th in 50 Breast
      • 4th place – Aiken Do (FISH)  28.13
      • 5th place – David Fitch (NCAP)  28.28
    • 14 year olds
      • 4th place – Anthony Grimm  26.91

50 Free

  • Girls
    • 13 year olds
      • 10th place – Giulia Baroldi (NCAP)  24.84
    • 14 year olds
      • 6th place – Allison Martin (FISH)  24.02
  • Boys
    • 13 year olds
      • 1st place – Aiken Do (FISH)  22.31
      • 3rd place – David Fitch (NCAP)  22.46
      • 9th place – Mason Jolley (OCCS)  23.39
    • 14 year olds
      • 1st place – Brett Feyerick (NCAP)  21.30
      • 7th place – Anthony Grimm (MAKO)  22.18
      • 10th place – Hayes Goetcheus (NCAP)  22.72

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *