Day 2: Elite Showcase Classic

By Reach for the Wall staff.

After Day 2, PVS swimmers continue to make a big impact on the 2017 Elite Showcase Classic (April 5-8) in Clearwater, Florida.

cannonball

Emma Redman (10 yrs – FISH), Michael Mullen (11 yrs – NCAP) and Chase Travis (14 yrs – NCAP) continue to be undefeated at this meet.  On Thursday, Redman won the 100 IM and 50 Fly, Mullen won the 200 Fly and 500 Free, and Travis won the 200 IM and 500 Free.  Brett Feyerick (14 yrs – NCAP) won 50 Back, Cole Greenberg (13 yrs – NCAP) won 500 Free, and Kate Hallmark (12 yrs – NCAP) won 50 Back.

For those not attending this meet, FloSwimming is providing a Live Feed of the entire meet. This feed does come at a cost ($20 for the month or $150 for an annual subscription), but it is much cheaper than the price of airfare!  Check it out and let us know your thoughts on the live feed experience.

Key Meet Info

Below is key information about the NASA meet in Orlando:

PVS Swimmers

Below is a list of PVS swimmers who finished in the top 10 of their events:

10 & Unders

100 IM

  • Girls
    • 9 Year Olds
      • 2nd place – Lucy Daniel (OCCS)  1:13.51
    • 10 Year Olds
      • 1st place – Emma Redman (FISH)  1:03.69
      • 5th place – Charlotte Scogna (FISH)  1:10.60
      • 9th place – Mary O’Shaughnessy (FISH)  1:12.80
  • Boys
    • 9 Year Olds
      • 3rd place – Blake Madsen (MAKO)  1:11.83
      • 8th place – Ryan Maynard (OCCS)  1:14.12
    • 10 Year Olds
      • 2nd place – Charles Greenwood (NCAP)  1:07.97
      • 6th place – Alexander Rudin (NCAP)  1:09.39
      • 10th place – Esteban Landivar (FISH)  1:12.05

50 Fly

  • Girls
    Giulia Baroldi in 50 Back
    Giulia Baroldi in 50 Back
    • 10 Year Olds
      • 1st place – Emma Redman (FISH) 28.69
      • 7th place – Charlotte Hannam  (OCCS)  31.32
      • 8th place – Charlotte Prunty (MAKO)  31.50
  • Boys
    • 9 Year Olds
      • 3rd place – Blake Madsen (MAKO)  31.38
      • 4th place – Ryan Maynard (OCCS)  31.42

200 Free

  • Girls
    • 9 Year Olds
      • 5th place – Lucy Daniel (OCCS)  2:26.14

        Carly Sebring got 2nd in 200 IM; Hallmark in 7th
        Carly Sebring got 2nd in 200 IM; Hallmark in 7th
      • 9th place – Rosaleagh Stahl (OCCS)  2:36.50
    • 10 Year Olds
      • 6th place – Charlotte Scogna (FISH)  2:14.05
  • Boys
    • 9 Year Olds
      • 2nd place – Ryan Maynard (OCCS)  2:16.29
    • 10 Year Olds
      • 3rd place – Charles Greenwood (NCAP)  2:11.21
      • 10th place – Alexander Rudin (NCAP)  2:19.10

11 & 12 Year Olds

200 IM

  • Girls
    • 11 Year Olds
      • 5th place – Courtney Watts (FISH)  2:17.79
    • 12 Year Olds
      Blake Conway
      Blake Conway in 200 Fly
      • 2nd place – Carly Sebring (NCAP)  2:08.60
      • 7th place – Kate Hallmark (NCAP)  2:13.27
  • Boys
    • 11 Year Olds
      • 10th place – Jameson Vanderloo (SNOW)  2:21.17

200 Fly

  • Girls
    • 11 Year Olds
      • 4th place – Lauren Clark (NCAP)  2:21.13
  • Boys
    • 11 Year Olds
      • 1st place – Michael Mullen (NCAP)  2:10.75
      • 4th place – Boden Pearson (OCCS)  2:19.28
      • 8th place – Blake Conway (NCAP)  2:31.02
      • 10th place – Jameson Vanderloo (SNOW)  2:35.29
    • 12 Year Olds
      • 2nd place – J.T. Ewing (FISH)  2:09.68
      • 3rd place – Nicholas Arndt (NCAP)  2:10.35

        JT Ewing (2nd) and Nicholas Arndt (3rd) in 200 Fly
        JT Ewing and Nicholas Arndt in 200 Fly

50 Back

  • Girls
    • 11 Year Olds
      • 2nd place – Courtney Watts (FISH)  28.89
      • 3rd place – Sophia Cloutier (MAKO)  29.25
    • 12 Year Olds
      • 1st place – Kate Hallmark (NCAP)  27.54
      • 7th place – Victoria Valko (FISH)  28.32
      • 8th place – Delaney Palenscar (OCCS)  28.37
  • Boys
    • 11 Year Olds
      • 3rd place – Blake Conway (NCAP)  28.79

500 Free

  • Girls
    • 11 Year Olds
      • 3rd place – Courtney Watts (FISH)  5:23.10
      • 5th place – Hailey-Autumn Brown (FISH)  5:23.68
      • 6th place – Lauren Clark (NCAP)  5:26.79
      • 7th place – Annaleagh Stahl (OCCS)  5:31.13
    • 12 Year Olds
      NASA 2017 - Kate Hallmark 50 back
      Kate Hallmark wins 50 Back; Victoria Valko (7th) and Delaney Palenscar (8th)
      • 2nd place – Kate Hallmark (NCAP) 5:06.21
      • 5th place – Carly Sebring (NCAP)  5:17.40
      • 8th place – Katherine Helms (MAKO)  5:20.50
  • Boys
    • 11 Year Olds
      • 1st place – Michael Mullen (NCAP)  5:11.51
    • 12 Year Olds
      • 5th place – Nicholas Arndt (NCAP)  5:10.88
      • 8th place – Andrew  Bolz (OCCS)  5:12.59

13 & 14 Year Olds

200 IM

  • Girls
    • 13 Year Olds
      • 5th place – Abigail Daniel (OCCS)  2:08.33
    • 14 Year Olds
      • 1st place – Chase Travis (NCAP)  2:03.69

        Chase Travis wins 200 IM,
        Chase Travis wins 200 IM; Allison Martin (3rd),
      • 3rd place – Allison Martin (FISH)  2:05.39
  • Boys
    • 13 Year Olds
      • 3rd place – David Fitch (NCAP)  2:00.88
      • 4th place – Cole Greenberg (NCAP)  2:01.55
      • 7th place – Josh Wolfson (NCAP)  2:01.84
      • 8th place – Aiken Do (FISH)  2:02.43
    • 14 Year Olds
      • 3rd place – Brett Feyerick (NCAP)  1:54.37
      • 7th place – Anthony Grimm (MAKO)  1:59.48

200 Fly

  • Girls
    • 13 Year Olds
      • 10th place – Hannah Arndt (NCAP)  2:13.67
    • 14 Year Olds
      NASA 2017 - JJ and A Martin 200 Fly
      Jillian Johnson (2nd) and Allison Martin (3rd) in 200 Fly
      • 2nd place – Jillian Johnson (NCAP)  2:01.85
      • 3rd place – Allison Martin (FISH)  2:05.63
  • Boys
    • 13 Year Olds
      • 6th place – John Poleto (OCCS)  2:01.16
      • 10th place – Josh Wolfson (NCAP)  2:06.43

50 Back

  • Girls
    • 13 Year Olds
      • 9th place – Giulia Baroldi (NCAP)  27.87
    • 14 Year Olds
      • 8th place – Jillian Johnson (NCAP)  27.67
  • Boys
    • 13 Year Olds
      • 4th place – Liam Redman (FISH)  26.19
      • 8th place – Justin Singletary (NCAP)  26.78
    • 14 Year Olds
      • 1st place – Brett Feyerick (NCAP)  23.39

        Hayes Goetcheus, David Fitch, Brett Feyerick
        Hayes Goetcheus, David Fitch, Brett Feyerick
      • 2nd place – Anthony Grimm (MAKO)  23.90

500 Free

  • Girls
    • 14 Year Olds
      • 1st place – Chase Travis (NCAP)  4:45.22
  • Boys
    • 13 Year Olds
      • 1st place – Cole Greenberg (NCAP)  4:48.10
      • 5th place – Liam Redman (FISH)  4:54.59
      • 9th place – Benjamin Stankovich (OCCS)  4:57.23
    • 14 Year Olds
      • 3rd place – Hayes Goetcheus (NCAP)  4:37.88

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: